OZNAM

Aktuálne informácie
ECHA vyzýva spoločnosti, aby pokračovali v spolupráci v SIEFe aj po termíne 31.mája |
Kontaktná skupina riaditeľov (DCG) odporúča, aby registrujúci existujúcich látok udržiavali svoje platformy spolupráce aj po poslednom termíne registrácie 31. mája 2018.
|
Čítať celý článok... |
Ako nariadenie CLP ovplyvní KBÚ? |
Ekotoxikologické centrum Vám ponúka kontrolu, vypracovanie a revíziu kariet bezpečnostných údajov a súvisiacich dokumentov používaných chemických látok a zmesí podľa európskeho nariadenia CLP, ale aj komunikáciu v dodávateľskom reťazci, či výpočet dopadov chemickej legislatívy na jednotlivé výrobky a produkty pre všetky členské štáty EÚ... V januári 2009 vstúpilo do platnosti nové Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 zo 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí, tzv. CLP (Classification, Labelling and Packaging).
Do uvedených termínov zostávajú naďalej v platnosti smernice 67/548/EHS a 1999/45/ES, ktoré budú zrušené 1. júna 2015. Klasifikácia Vo väčšine prípadov musia dodávatelia rozhodnúť o klasifikácii látky alebo zmesi. Tento postup sa nazýva samoklasifikácia.
Klasifikácie z predchádzajúcich smerníc sa zmenili na klasifikácie CLP. Dodávatelia môžu používať tieto prevody, ak sú splnené obidve tieto podmienky:
Ak to vyžaduje nariadenie REACH, výrobcovia a dovozcovia musia klasifikovať aj látky, ktoré sa neumiestňujú na trh, napríklad medziprodukty izolované na mieste, prevážané medziprodukty alebo látky určené na technologicky orientovaný výskum a vývoj (PPORD). Revízia klasifikácií Výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia musia sledovať nový vývoj v oblasti vedy a techniky a odhadnúť, či by nemali vykonať opätovné hodnotenie klasifikácie látky alebo zmesi, ktorú umiestňujú na trh. V niektorých prípadoch sa rozhodnutie o klasifikácii chemickej látky prijíma na úrovni Spoločenstva. Dodávatelia príslušnej látky alebo zmesi musia povinne používať túto harmonizovanú klasifikáciu a označovanie. Tento proces sa často týka najnebezpečnejších látok. Zvyčajne ide o látky karcinogénne, mutagénne alebo toxické pre reprodukciu, alebo o respiračné senzibilizátory. Cieľom harmonizácie klasifikácií je ochrana zdravia ľudí a životného prostredia a zároveň posilnenie konkurencieschopnosti a inovácií. Všetky klasifikácie látok harmonizované v minulosti podľa predchádzajúcich právnych predpisov (smernice o nebezpečných látkach) sa zmenili na harmonizované klasifikácie CLP. Členské štáty, výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia môžu požiadať o harmonizáciu klasifikácie a označenia látky. Predkladať sa môžu iba návrhy týkajúce sa látok, nie zmesí. Piktogramy na označenie zmesí podľa CLP>>
KARTA BEZPEČNOSTNÝCH ÚDAJOV
Karta bezpečnostných údajov - definícia |